បទសម្ភាស នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា ជាមួយកាសែតអន្តរជាតិ គឺជាសារទួងស្គរប្រាប់ពិភពលោក ​ឱ្យជួយធ្វើជាសាក្សី​ ជុំវិញអំពើ​ឈ្លាន​ពាន ​របស់​យោធាថៃ
ភ្នំពេញ៖ តាមរយៈការផ្ដល់បទសម្ភាស​របស់​សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ទៅកាន់សារ​ព័ត៌មាន​អង់​គ្លេសReuter និង Fox News របស់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក បានក្លាយជាសារ​យ៉ាងច្បាស់ ​ទៅកាន់​អន្តរ​ជាតិ ឱ្យជួយធ្វើជាសាក្សីជុំវិញអំពើរំលោភបំពាន របស់យោធាថៃមកលើកម្ពុជា និងរំលេច​ពីការប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ប្រកាន់​យកដំណោះ​ស្រាយ ដោយ​សន្តិវិធីផ្អែក​លើយន្ត​ការការទូត និងច្បាប់អន្តរជាតិ​សំខាន់ៗ​ ជាមួយថៃ។ រាជរដ្ឋាភិបាលនៅតែបន្តជំរុញយ៉ាងសកម្ម និង​ស៊ី​ជម្រៅថែមទៀត នូវព័ត៌មានការទូតស្ដីពី «អំពើឈ្លានពាន​របស់យោធាថៃ មកលើកម្ពុជា» នៅលើ​ឆាក​អន្តរជាតិ ដើម្បីឱ្យសហគមន៍​អន្តរជាតិ ឈរជាមួយ​សច្ច​ភាព យុត្តិធម៌ និងសន្តិភាព ដែលធ្វើឱ្យកម្ពុជា ត្រូវបានគេទទួលស្គាល់ថា ជាប្រទេស​រង​គ្រោះ​ពីការ​ឈ្លានពានរបស់ប្រទេសថៃ ដោយអយុត្តិធម៌ ។ លោកបណ្ឌិត គិន ភា អ្នកជំនាញវិទ្យា​សាស្រ្ត​នយោបាយ និងទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ បាន​លើក​ឡើងថា ការផ្តល់បទ​សម្ភាស​របស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែត ដល់សារព័ត៌មានអង់គ្លេស Reuter និង Fox News របស់សហរដ្ឋអាមេរិក គឺជាការ​បង្ហាញជំហរការទូតកម្រិតខ្ពស់បំផុតរបស់កម្ពុជា និង​បង្ហាញ​ថា កម្ពុជា គឺជារដ្ឋស្រលាញ់សន្តិភាព និងចង់​បានការដោះស្រាយ​បញ្ហាផ្អែក​លើច្បាប់​អន្តរ​ជាតិ។ លោកបណ្ឌិតបន្តថា ប្រមុខរដ្ឋាភិបាល បានលាត​ត្រដាងដ៏ច្បាស់លាស់បំផុត … Continue reading បទសម្ភាស នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា ជាមួយកាសែតអន្តរជាតិ គឺជាសារទួងស្គរប្រាប់ពិភពលោក ​ឱ្យជួយធ្វើជាសាក្សី​ ជុំវិញអំពើ​ឈ្លាន​ពាន ​របស់​យោធាថៃ