សន្និបាតប្លុកឆេនកម្ពុជា 2025៖ ជំហានសំខាន់ សម្រាប់អនាគតឌីជីថល របស់កម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ ថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥– សន្និបាតប្លុកឆេនកម្ពុជា (CBS) 2025 ដែលរៀបចំដោយ មហាវិទ្យាល័យ សេដ្ឋកិច្ចបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៃសាកលវិទ្យាល័យគ្រប់គ្រងជាតិកម្ពុជា (NUM) រួមជាមួយ Startup Grind Cambodia និង សហគមន៍ Blockchain កម្ពុជា បានប្រជុំមនុស្សច្រើនជាង 1,000 នាក់ ម្ចាស់ការអាជីវកម្ម 20+ នាក់ អ្នកបង្ហាញ 20+ នាក់ កម្មវិធីសិក្ខាសាលា 6 កម្មវិធី និងប្រជុំផ្ទាល់ 2 កម្រិត ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍មួយថ្ងៃដ៏ល្អឥតខ្ចោះនៅ NUM។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ បានផ្តល់ ឱកាសដល់អ្នកជំនាញប្លុកខេន វិនិយោគិន ស្ថាប័នចាប់ផ្តើម និងនយោបាយស្តីពីការពិភាក្សា និងស្វែងយល់ អំពី អនាគតនៃប្លុកខេននៅកម្ពុជា។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះមានការប្រជុំមតិយោបល់និងពិភាក្សាចម្បង ដែលមានមេរៀនពីអ្នកដឹកនាំវិស័យដូចជា Thomas Schings នៃ RGX, Dr. Daiju Aiba នៃធនាគារជាតិកម្ពុជា, Saing Sab នៃ IG Tech Group, Serey Vathana Tum នៃ Techo Startup Center, Max Thornton នៃ Satori Giants, Chhay Lem Lim នៃ Serey Platform, Sreng Nearirath នៃ DFDL និង Sek Socheat នៃ NUM ដែលបានចែករំលែកគំនិតអំពីតួនាទី សំខាន់របស់ប្លុកខេន ក្នុង សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងសក្តានុពលនាពេលអនាគត។ ពិភាក្សានេះបានបង្ហាញពីរបៀបដែល ប្លុកខេនអាចជួយ ជំរុញកំណើន សេដ្ឋកិច្ច បង្កើនការចូលរួមហិរញ្ញវត្ថុ និងជួយលើកកម្ពស់ឯកសារតេកណូឡូជីក្នុងវិស័យខុសៗគ្នានៅកម្ពុជា។
ក្រៅពីការពិភាក្សាផ្ទាល់ ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានផ្តល់ឱកាសសម្រាប់អ្នកចូលរួម បានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីសិក្ខាសាលា ដោយអ្នកជំនាញ ដូចជា Khuon Sophorth ពី Morakot Technology, Pak Maneth ពី dreamsLAB និង Dr. Steve Peters ពី wallet79។ សិក្ខាសាលាទាំងនេះបានផ្តល់ឱកាសសម្រាប់អ្នកចូលរួមជ្រាបយល់បន្ថែមអំពីប្លុកខេន និងវិធីសាស្ត្រ ដែលអាច អនុវត្តបាន។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះក៏បានបង្ហាញការតាំងពិព័រណ៍តូចៗដែលមានអ្នកបង្ហាញជាង 20 នាក់ បង្ហាញឧបករណ៍ប្លុកខេនថ្មីៗ ដែលអាចបង្ហាញអតិថិជនពីសក្តានុពលនៃប្លុកខេនក្នុងវិស័យខុសៗគ្នា។ Bill Sokhy Chea, អ្នករៀបចំដឹកនាំ CBS 2025 បានបញ្ជាក់ថា, “តើថ្ងៃនេះពិតជាគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍មែនទេ! CBS 2025 មិនត្រឹមតែជាព្រឹត្តិការណ៍មួយទេ – វាជាការផ្លាស់ប្តូរ។
ការមើលឃើញមនុស្សច្រើនដែលមានចិត្ដរួមគ្នា ដើម្បីស្វែងយល់អំពី អនាគត នៃប្លុកខេននៅកម្ពុជា ការចាប់អារម្មណ៍នេះមែនទែនគួរឱ្យលើកកម្ពស់។ CBS បានផ្តល់ឱកាសជាច្រើនសម្រាប់ អ្នក ចាប់ផ្តើមប្លុកខេន អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ វិនិយោគិន និងអ្នកផ្សេងទៀតដើម្បីភ្ជាប់ បើកការសហការហើយស្វែងរកដៃ គូសហការ ដើម្បី បង្កើនឧស្សាហកម្ម។ សូមអរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់អ្នកធ្វើឲ្យមានសហគ្រាស អ្នកនិយាយ អ្នកបង្ហាញ អ្នកស្ម័គ្រចិត្ត និង សហគមន៍ទាំងមូលដែលបានធ្វើឲ្យវាសម្រេចបាន។”
ភាពជោគជ័យរបស់ CBS 2025 បានកើតឡើងដោយសារការគាំទ្រពីអ្នកគាំទ្រសំខាន់របស់យើង RGX, អ្នកគាំទ្រអផ្សាដូចជា Bybit, Rising Giants, Serey Platform, OMOHub, dreamsLAB, BookMe+, និងកិច្ចសហការជាមួយ សហគមន៍បច្ចេកវិទ្យាដែលឯកទេស ខ្សែផ្សាយព័ត៌មាន ក្រុមហ៊ុនប្លុកខេន និងស្ថាប័នអប់រំ។ ជាមួយនឹងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល របស់កំពូលកម្ពុជា កម្មវិធី CBS 2025 បានដាក់ឈ្មោះនឹងផ្តល់មូលដ្ឋានមួយសំរាប់ការលើកទឹកចិត្តបច្ចេកវិទ្យាប្លុកខេន ការអប់រំ និងវិនិយោគនៅក្នុងតំបន់។
Cambodia Blockchain Summit 2025: A Milestone for Cambodia’s Digital Future
Phnom Penh, Cambodia – March 30, 2025 – The Cambodia Blockchain Summit (CBS) 2025, co-organized by the Faculty of Digital Economy of the National University of Management (NUM), Startup Grind Cambodia, and the Cambodia Blockchain Community, successfully brought together over 1,000 participants, 20+ speakers, 20+ exhibitors, 6 workshops, and 2 panel discussions in a groundbreaking one-day event at NUM. The summit provided a unique platform for blockchain professionals, investors, startups, and policymakers to engage in meaningful discussions and explore the future of blockchain in Cambodia.
The event featured a series of keynote addresses and panel discussions, where industry leaders such as Thomas Schings from RGX, Dr. Daiju Aiba from the National Bank of Cambodia, Saing Sab from IG Tech Group, Serey Vathana Tum from the Techo Startup Center, Max Thornton from Satori Giants, Chhay Lem Lim from Serey Platform, Sreng Nearirath from DFDL, and Sek Socheat from NUM shared their insights on blockchain’s crucial role in Cambodia’s economy and its future potential. These discussions highlighted how blockchain could drive economic growth, enhance financial inclusion, and fuel technological innovation across various sectors in Cambodia.
In addition to the panel discussions, attendees participated in several hands-on workshops led by experts such as Khuon Sophorth from Morakot Technology, Pak Maneth from dreamsLAB, and Dr. Steve Peters from wallet79. These workshops offered participants the opportunity to deepen their understanding of blockchain technology while exploring its practical applications. The summit also featured a mini fair where over 20 exhibitors showcased cutting-edge blockchain solutions, providing attendees with a glimpse into the transformative potential of blockchain across various industries.
“What an incredible day! CBS 2025 wasn’t just an event – it was a movement. Seeing so many passionate minds come together to explore the future of blockchain in Cambodia was truly inspiring. CBS provided ample opportunities for blockchain entrepreneurs, developers, investors, and other stakeholders to connect, collaborate, and explore potential partnerships aimed at advancing the industry. A massive thank you to our sponsors, speakers, exhibitors, volunteers, and most importantly, the community, for making this possible.” — Bill Sokhy Chea, Lead Organizer, Cambodia Blockchain Summit.
The success of CBS 2025 was made possible through the support of our main sponsor RGX, co-sponsors and partners Bybit, Rising Giants, Serey Platform, OMOHUB, dreamsLAB, BookMe+, and collaboration with leading tech communities, media companies, blockchain companies, and academic institutions. With Cambodia’s digital economy on the rise, CBS 2025 has set a strong foundation for fostering blockchain innovation, education, and investment in the region.