ក្រុមហ៊ុន Vietjet ប្រតិបត្តិការជើងហោះហើរសង្គ្រោះចំនួនពីរ ដឹកជញ្ជូនក្រុមជួយសង្គ្រោះវៀតណាមទៅកាន់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា
ភ្នំពេញ៖​ ថ្ងៃទី ៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥ ក្រុមហ៊ុន Vietjet បានដំណើរការជើងហោះហើរពិសេសចំនួនពីរគឺ VJ2875 និង VJ2877 ដោយប្រើយន្តហោះ Airbus A330 និង A321 ដើម្បីដឹកជញ្ជូនក្រុមជួយសង្គ្រោះវៀតណាមទៅកាន់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ធំបានបំផ្លិចបំផ្លាញ។ ដើម្បីគាំទ្រដល់ការឆ្លើយតបជាបន្ទាន់ចំពោះគ្រោះមហន្តរាយនេះ ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍បានសម្រួលដល់ការដាក់ពង្រាយបុគ្គលិកសង្គ្រោះជាបន្ទាន់ពីក្រសួងសន្តិសុខសាធារណៈវៀតណាម និងក្រសួងការពារជាតិ។ ជើងហោះហើរទាំងពីរបានចេញដំណើរពីអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិ Noi Bai ទីក្រុងហាណូយ ទៅកាន់ទីក្រុង Yangon នៅថ្ងៃទី ៣០ ខែមីនា។
ក្រុមហ៊ុន Vietjet បានធានានូវការដាក់ពង្រាយជើងហោះហើរទាំងនេះយ៉ាងរហ័សបំផុត ដោយការពន្លឿនការអនុញ្ញាតឱ្យហោះហើរ និងការត្រៀមលក្ខណៈបច្ចេកទេស។ នាវិក និងបុគ្គលិកដែលមានបទពិសោធន៍ត្រូវបានចាត់តាំងឱ្យជួយបេសកកម្មសង្គ្រោះ ដោយពង្រឹងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ចំពោះជំនួយមនុស្សធម៌។
ជើងហោះហើរបានដឹកជញ្ជូនបុគ្គលិកជួយសង្គ្រោះ និងសង្គ្រោះចំនួន ១០៦ នាក់ពីកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធវៀតណាម រួមជាមួយនឹងសត្វឆ្កែស្វែងរក និងជួយសង្គ្រោះដែលត្រូវបានបណ្តុះបណ្តាល និងការផ្គត់ផ្គង់ជំនួយសំខាន់ៗជាង ៦០ តោន រួមទាំងឧបករណ៍វេជ្ជសាស្ត្រ និងអាហារ ដើម្បីគាំទ្រកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងសង្គ្រោះគ្រោះរញ្ជួយដីនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Vietjet លោក Dinh Viet Phuong បាននិយាយថា Vietjet តែងតែត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចសម្រាប់បេសកកម្មពិសេសទាំងនេះ។ យើងបានបញ្ចប់ការត្រៀមលក្ខណៈចាំបាច់ទាំងអស់រួចហើយព្រមទាំងដំណើរការដោយជោគជ័យនូវជើងហោះហើរចំនួនពីរដើម្បីដឹកជញ្ជូនក្រុមសង្គ្រោះបន្ទាន់ពីក្រសួងសន្តិសុខសាធារណៈ និងក្រសួងការពារជាតិទៅកាន់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដោយផ្តល់ជំនួយឱ្យបានទាន់ពេលវេលាសម្រាប់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងសង្គ្រោះគ្រោះរញ្ជួយដី។
នៅពេលចុះចតនៅអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិយ៉ាំងហ្គោន ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បុគ្គលិកជួយសង្គ្រោះពីកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធវៀតណាម រួមជាមួយបុគ្គលិក Vietjet ចាប់ផ្តើមលើក និងដឹកជញ្ជូនសម្ភារៈសំខាន់ៗភ្លាមៗទៅកាន់កន្លែងសង្គ្រោះដែលបានកំណត់។ មន្ត្រីប៉ូលីស និងយោធាក៏ចូលរួមក្នុងប្រតិបត្តិការស្វែងរក និងជួយសង្គ្រោះ ផ្តល់ជំនួយផ្នែកវេជ្ជសាស្រ្ដ និងគាំទ្រដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងស្តារឡើងវិញក្រោយការរញ្ជួយដី។
គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧ រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា កាលពីថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនា ដែលបណ្តាលឱ្យមានការបំផ្លិចបំផ្លាញយ៉ាងទូលំទូលាយ។ គ្រោះមហន្តរាយនេះបានឆក់យកជីវិតមនុស្សជាង ១,៦០០ នាក់ របួសជិត ៣,៥០០នាក់ និងបានធ្វើឱ្យមនុស្សរាប់រយនាក់បាត់ខ្លួន។ ការរញ្ជួយដ៏ខ្លាំងខ្លានេះ បានបំផ្លាញផ្ទះសម្បែង ស្ពាន និងរំខានដល់ផ្លូវថ្នល់ទូទាំងប្រទេស ដោយមានការញ័រផងដែរនៅក្នុងប្រទេសថៃ និងវៀតណាម។
Vietjet មានកំណត់ត្រាដ៏រឹងមាំនៃបេសកកម្មមនុស្សធម៌ ដែលបង្កប់នូវស្មារតីនៃក្តីមេត្តា និងសាមគ្គីភាព។ ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍នេះ បានប្រតិបត្តិការជើងហោះហើរសង្គ្រោះជាច្រើន រួមទាំងការដឹកជញ្ជូនជំនួយ និងក្រុមជួយសង្គ្រោះសម្រាប់គ្រោះរញ្ជួយដី និងរលកយក្សស៊ូណាមិឥណ្ឌូនេស៊ីឆ្នាំ ២០១៨ ព្យុះទីហ្វុង Haiyan នៅប្រទេសហ្វីលីពីនក្នុងឆ្នាំ ២០១៣ និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងឆ្លើយតបនឹងជំងឺរាតត្បាត។ ជុំវិញការរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ក្រុមហ៊ុន Vietjet បានចល័តជើងហោះហើរយ៉ាងលឿនដែលដឹកបុគ្គលិកសុខាភិបាល ប៉ូលីស និងកងកម្លាំងយោធា។ ការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះការគាំទ្រសហគមន៍ គំនិតផ្តួចផ្តើមសប្បុរសធម៌នៅតែជាបេះដូងនៃបេសកកម្មរបស់ Vietjet ។
ក្រុមហ៊ុន Vietjet ដំណើរការជើងហោះហើរត្រង់ពីខេត្តសៀមរាប ទៅកាន់ទីក្រុងហាណូយ ដោយផ្តល់នូវជម្រើសក្នុងការធ្វើដំណើរប្រកបដោយផាសុកភាពសម្រាប់អ្នកដំណើររវាងកម្ពុជា និងវៀតណាម។ ពីទីក្រុងហាណូយ អ្នកដំណើរអាចភ្ជាប់ជើងហោះហើរបានយ៉ាងងាយស្រួលទៅកាន់បណ្តាញហោះហើរក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិដ៏ទូលំទូលាយរបស់ Vietjet ដែលជួយសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរដោយរលូនសម្រាប់អាជីវកម្ម ទេសចរណ៍ និងតម្រូវការធ្វើដំណើរផ្សេងទៀត។