បរទេស៖ អភិបាលក្រុងបាងកក ប្រទេសថៃ ធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអំពីឥទ្ធិពលរញ្ជួយដី៖ មានតែអគារ SAO ប៉ុណ្ណោះដែលបាក់រលំ។ ការខូចខាតមានកម្រិត ចំពោះអគារដែលកំពុងសាងសង់ ដោយមានរបាយការណ៍ចំនួន ១៦៩ នៃអគារដែលប្រេះបែក ប៉ុន្តែមិនមានការខូចខាត រចនាសម្ព័ន្ធទេ។
យោងតាមសារព័ត៌មាន The Nation ចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បានឱ្យដឹងថា លោក Chadchart Sittipunt អភិបាលក្រុងបាងកក បានធ្វើសន្និសីទសារព័ត៌មានមួយ ទាក់ទងនឹងស្ថានភាពរញ្ជួយដីនៅតំបន់បាងកក។ លោកបញ្ជាក់ថា ការខូចខាតដែលបណ្ដាល មកពីគ្រោះរញ្ជួយដីនេះ ប៉ះពាល់ខ្លាំងដល់ អគារដែលកំពុងសាងសង់។
អគារដែលរងការខូចខាត ខ្លាំងជាងគេ គឺអគារការិយាល័យសវនកម្មរដ្ឋ (SAO) ក្នុងសង្កាត់ Chatuchak ដែលជាសំណង់កម្ពស់ ៣៣ ជាន់កំពុងសាងសង់ ។ អគារនេះបានបាក់សង្កត់កម្មករ សំណង់ប្រមាណ ៨៣ នាក់នៅខាងក្នុង។ អ្នកស្លាប់បីនាក់ត្រូវ បានគេរាយការណ៍ ទោះបីជាមានអ្នកផ្សេងទៀត ត្រូវបានជួយសង្គ្រោះក៏ដោយ។ នេះទំនងជាការ ខូចខាតដ៏ធំបំផុត ដែលត្រូវបានរាយការណ៍ មកទល់ពេលនេះ។
ចំណុចទីពីរដែលគួរឲ្យព្រួយបារម្ភគឺរថយន្តស្ទូច ដែលប្រើក្នុងការសាងសង់ខុនដូ នៅក្នុងសង្កាត់Din Daeng។ រថយន្តស្ទូចបានរលំបុកផ្លូវ Din Daeng បណ្តាលឲ្យបិទផ្លូវបណ្តោះអាសន្ន។ យ៉ាងណាមិញ ចរាចរណ៍បានវិលមករកភាពប្រក្រតីវិញហើយ៕