តើប្រទេសថៃ កើតមានគ្រោះរញ្ជួយដី ប៉ុន្មានដងហើយ?​
ភ្នំពេញ ៖ បន្ទាប់ពីមានគ្រោះរញ្ជួយដីខ្លាំងមួយ កើតឡើងនៅក្នុងទីក្រុងបាងកក និងខេត្តជុំវិញ បណ្តាលឱ្យមានការបាក់រលំអាគារ និងការដ្ឋាន សាងសង់មួយចំនួន កាលពីរសៀលថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ លោក ម៉ៅ វុត្ថា អ្នកតាមដានព្រឹត្តិការណ៍ជាតិ និងអន្តរជាតិ បានលើកឡើងថា រញ្ជួយដីកើតឡើង នៅប្រទេសថៃ ក្នុងថ្ងៃនេះអាចចាត់ទុកថា ជាគ្រោះរញ្ជួយដីដែលធ្ងន់ធ្ងរ ជាងគេបំផុត ក្នុងប្រវត្តិរញ្ជួយដី កើតឡើងនៅប្រទេសថៃ។
ឆ្លៀតឱកាសនេះផងដែរ លោក ម៉ៅ វុត្ថា បានស្រាវជ្រាវអំពីបណ្តាប្រវត្តិរញ្ជួយដី ដែលបានកើតឡើង នៅក្នុងប្រទេសថៃ តាំងពីអតីតដល់ថ្ងៃនេះ​។
លោក ម៉ៅ វុត្ថា គូសបញ្ជាក់ តាមរយៈបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុក នៅថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ថា «បើនិយាយអំពីប្រវត្តិសាស្រ្ត បែបរឿងនិទានកថា នានាយើងឃើញដែនដីថៃ សំបូររញ្ជួយដីច្រើន​ប៉ុន្តែភាគច្រើនគេផ្សារ ភ្ជាប់រឿងរញ្ជួយដីនេះ ទៅនឹងអំណាចមហិទ្ធិឬទ្ធិ របស់សត្វនាគ ។ នៅតំបន់ខ្លះនគរទាំងមូល ត្រូវបានបំផ្លាញដោយនាគរាជ ឲ្យក្លាយជាដែនទឹក ដោយសារកំហឹងផ្សេងៗ ប៉ុន្តែបើនិយាយតាមបែបវិទ្យាសាស្រ្តវិញ នោះគឺរញ្ជួយដីនេះឯង ។ ប៉ុន្តែនៅពេល ដែលយើងពិនិត្យមើលកំណត់ត្រា ប្រវត្តិសាស្រ្តដោយរាប់ពីសម័យអយុធ្យា រហូតដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ​គឺមានកំណត់ត្រាអំពីគ្រោះរញ្ជួយដី»។ ​
លោក ម៉ៅ វុត្ថា សង្កត់ធ្ងន់ថាបើយោងតាមពង្សាវតារអយុធ្យាប្រទេសសៀម ធ្លាប់មានគ្រោះរញ្ជួយដីចំនួន៥ដង នៅក្នុងសម័យអយុធ្យា។
-លើកទី១​ ,កើតឡើងនៅប្រមាណខែមីនា​ ឆ្នាំ១៥២៦ ក្នុងរាជ្យព្រះបាទរាមាធិបតីទី២ ដោយមានកំណត់ត្រាថា គ្រោះរញ្ជួយដីពេលនោះនាំឲ្យ ដំរីជាច្រើនក្បាលរងរបួស ទឹកស្រកអស់​ ស្រូវស្រែខូចអស់ ។ ​
-លើកទី២,​ កើតឡើងនៅប្រមាណខែមីនា​​ ឆ្នាំ១៥៤៧ ក្នុងរាជ្យព្រះបាទយ៉តហ្វា។​ ក្នុងពេលដែលឡើងសោយរាជ្យបន្តពីព្រះបាទជ័យរាជាធិរាជ​ស្រាប់តែមានបាតុភូតរញ្ជួយពាសពេញទីក្រុង
-លើកទី៣​,កើតឡើងនៅថ្ងៃទី៤ ខែមេសា ឆ្នាំ១៥៨៤​​ ក្នុងរាជ្យព្រះបាទនរេសូរ្យមហារាជ​ កើតឡើងក្នុងពេល ដែលព្រះបាទនរេសូរ្យលើកទ័ព ចេញទៅជួយច្បាំងនឹងព្រះចៅក្រុងហង្សាវតី ពេលលើកទ័ពមកដល់ខេត្តកំផែងពេជ្រ ក៏កើតរញ្ជួយដីនៅទីនោះ ។
-លើកទី៤​ កើតឡើងនៅថ្ងៃទី៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ១៥៨៨​​ ក្នុងរាជ្យព្រះបាទនរេសូរ្យមហារាជ​ដដែល ប៉ុន្តែមិនមានព័ត៌មានលម្អិតនោះទេ។
-លើកទី៥​ កើតឡើងនៅថ្ងៃទី២៦ ខែមករា ឆ្នាំ១៥៩០ ក្នុងរាជ្យព្រះបាទនរេសូរ្យមហារាជ​ដដែល ។
ចប់ពីសម័យអយុធ្យាចូលមកដល់ សម័យរតនកោសិន្រ្ទ មានកំណត់ត្រាអំពីគ្រោះរញ្ជួយដីផងដែរ នៅក្នុងសម័យរជ្ជកាលទី៣ នៃរាជវង្សចក្រីដែលមានក្នុង ពង្សាវតាររតនកោសិន្រ្ទ ។ នៅក្នុងរជ្ជកាលរបស់ព្រះបាទរាមាទី៣ ក្នុងប្រមាណឆ្នាំ១៨៣៩ ពង្សាវាតាបានកត់ត្រាថា មនុស្សនៅទូទាំងផែនដី មានការភ្ញាក់ផ្អើលជ្រួលច្របល់ខ្លាំង ដោយសារផែនដីញ័រ ដោយមិនដឹងមូលហេតុ ។ ចូលមកដល់សតវត្សរ៍ទី២១នេះ ប្រទេសថៃធ្លាប់រង ឥទ្ធិពលរញ្ជួយដី៦ ដងមកហើយ​ ដែលភាគច្រើន កើតនៅភាគខាងជើង ដែលមានព្រំប្រទល់ជាប់នឹងភូមា (នេះមិនរាប់គ្រោះមហន្តរាយ នៃរលកយក្សស៊ូណាមី ឆ្នាំ២០០៤នោះទេ)​ ហើយនាថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥​នេះ​ កើតគ្រោះរញ្ជួយដីលើកទី៧ ដែលមានកម្រិត 7.7 បណ្តាលឱ្យអាគារ កំពុងសាងសង់កំពស់៣០ជាន់ បាក់រលំនៅកណ្តាលក្រុងបាងកក ដែលពេលនេះមានមនុស្សប្រមាណជាង៨០នាក់ កំពុងជាប់នៅក្នុងគំនរបាក់បែកនោះ។
តាមរយៈការស្រាវជ្រាវរបស់ខ្លួន លោក ម៉ៅ វុត្ថា បានពន្យល់ពីបាតុភូតរញ្ជួយដីគឺជារំញ័រដែលកើតឡើងពីចលនា របស់សិលាក្រោមផ្ទៃផែនដី។ រញ្ជួយដីភាគ ច្រើនកើតឡើង នៅតំបន់ទើបកករឹងថ្មីៗ នៃសំបកផែនដីដូចជាតំបន់ជួរភ្នំក្មេង តំបន់បំណាក់ស្រុត ដែលតំបន់ទាំងនោះហៅថា ព្រំដែនផ្លាក តិចតូនិច ។ ផ្លាកតិចតូនិចធ្វើចលនានៅក្នុងទិសដៅនិងល្បឿនផ្សេងៗគ្នា​ហើយបណ្តាលឲ្យព្រំដែនផ្លាកទាំងនោះរុញផ្ទប់គ្នា ឬចាកចេញពីគ្នា​ដែលបង្ក ឲ្យមានជាបំណាក់ស្រុត ឬពំនើងផ្នត់នៅលើស្រទាប់ផែនដី ។ នៅពេលរញ្ជួយម្តងៗសិលាបញ្ចេញជា ថាមពលធ្វើចលនាឆ្លងកាត់ផែនដី ហៅថារលករញ្ជួយដី ដែលមានពីរបែប គឺរលកក្នុងនិង រលកលើផ្ទៃដីលើ ។ បាតុភូតរញ្ជួយដីត្រូវបានគេវាស់វែង ដោយប្រើមាតដ្ឋានហៅថារីចទីរRichter ដោយបានកំណត់ រង្វាស់ពី១រហូតដល់១០ ។ ការរញ្ជួយដីដែលមានកម្រិតចាប់ពី៦រិចទ័រឡើងទៅគឺនឹងបណ្តាលឲ្យមានជាគ្រោះមហន្តរាយធ្ងន់ធ្ងរ​ ហើយកត្តាដែលនាំឲ្យ មានមហន្តរាយ បែបនោះរួមមានការអង្រួនរំញ័រផ្ទៃដី ភក់រាវ និងរលកយក្សស៊ូណាមី ។ រង្វាស់រីចទ័រនេះបង្កើតឡើងដោយលោក Charles Richter អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តអាម៉េរិកនៅក្នុងឆ្នាំ១៩៣៥ ។ នៅក្នុងពិភពលោកយើងនេះប្រទេស ដែលកើតគ្រោះរញ្ជួយដីច្រើនជាងគេគឺ លេខ១ចិន ទី២ឥណ្ឌូណេស៊ី ទី៣​អ៊ីរ៉ង់ ទី៤​ជប៉ុន ទី៥អាម៉េរិក​ តាមដោយតួកគី ឥណ្ឌា​និងហ្វីលីពីន ៕