លោក ម៉េង ស្រ៊ុន បន្តធ្វើសកម្មភាពមនុស្សធម៌ដោយបានដឹកនាំក្រុមការងារកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តកំពង់ស្ពឺ ចុះសួរសុខទុក្ខ និងនាំយកថវិការព្រមទាំងសម្ភារៈមួយចំនួនប្រគល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋមានជីវភាពខ្វះខាតនិងមានជំងឺសើរស្បែកប្រចាំកាយ ហើយទទួលបន្ទុកចិញ្ចឹមកូនពីនាក់ថែមទៀតក្នុងភូមិសាស្តក្រុងឧដុង្គម៉ែជ័យ
កំពង់ស្ពឺ៖ ក្រោយពីបានទទួលនូវព័ត៏ពីក្រុមការងារអាវុធហត្ថ អំពីស្ថានភាពប្រជាពលរដ្ឋមួយគ្រួសារមានជីវភាពរស់ជួបការលំបាក មានជំងឺចាំកាយ រស់ដោយសុំបងប្អូនអ្នកជិតខាងស្នាក់នៅកាលពីប៉ុន្នានកន្លងមកនេះ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ វេលាម៉ោង៩.០០នាទីព្រឹក រថយន្តបានចាប់ផ្តើមចេញតំណើរពីបញ្ជាការដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តកំពង់ស្ពឺ ឆ្ពោះទៅកាន់នៅភូមិចិនដាំម្លូរ សង្កាត់វាំងចាស់ ក្រុងឧដុង្គម៉ែជ័យ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដឹកនាំដោយលោកឧត្តមសេនីយ៍ត្រី ម៉េង ស្រ៊ុន មេបញ្ជាការ កងរាជអាវុធហត្ថខេត្តកំពង់ស្ពឺ រួមតំណើរដោយក្រុមការងារកងរាជអាវុធហត្ថខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងមានការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីក្រុមការងារសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាខេត្តកំពង់ស្ពឺ ព្រមទាំងមានការចូលរួមពីរអ្នកស្ម័គ្រចិត្កកាកបាទក្រហមកម្ពុជាខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងអាជ្ងាធរមូលដ្ឋាន បានចុះសួរសុខទុក្ខ និងនាំយកនូវថវិការសម្ភារៈគ្រឿងឧបភោគបរិភោគមួយចំនួនប្រគល់ជូន លោកស្រី រឿន ស្រីដេ ភេទស្រី អាយុ៣៦ឆ្នាំ មានកូនក្នុងបន្ទុក២នាក់(ប្រុស១នាក់,ស្រី ១នាក់) ដោយបច្ចុប្បន្នគាត់មានជីវភាពខ្វះខាតជួបការលំបាកជាខ្លាំង រស់ដោយសុំការស្នាក់អាស្រ័យពីបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋជិតខាង ព្រមទាំងមានជំងឺសើរស្បែកទៀតផង ស្ថិតនៅក្នុងភូមិចិនដាំម្លូរ សង្កាត់វាំងចាស់ ក្រុងឧដុង្គម៉ែជ័យ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ។
ក្រោមមេឃតែមួយតែវាសនាខុសគ្នា ជាក់ស្តែងមើលទៅវាពិតជាលំបាកខ្លាំងណាស់ សំបុកអត់បា ជាស្ត្រីមេម៉ាយទទួលបន្ទុកចិញ្ចឹមបីបាច់ថែរក្សាកូនពីនាក់ រស់នៅដោយសំុបងប្អូនអ្នកជិតខាងដើម្បីបានស្នាក់នៅ ក្នុងខ្លួនមានជំងឺប្រចាំកាយថែមទៀត គ្មានលទ្ធិភាពនិងព្យាបាល។
ក្រោមស្មារតីមនុស្សធម៏ ខ្មែរស្រលាញ់ខ្មែរ ក្នុងវប្បធម៏ចែករំលេក ជួយគ្នាក្នុងគ្រាលំបាក បន្ទាប់ពីបានសំណេះសំណាលសួរសុខទុក្ខរួចមក លោកឧត្តមសេនីយ៍ត្រី ម៉េង ស្រ៊ុន មេបញ្ជាការ ដោយក្តីអាណិតអាសូរ លោកបានឧបត្ថម្ភជាថវិការចំនួន៤០០,០០០រៀល(សែសិបមុឺនរៀល) និងសម្ភារគ្រឿងឧបភោគបរិភោគរួមមាន(អង្ករ ៣បាវ,មី ៣កេះ,ទឹកសុទ្ធ ៣កេះ,ទឹកផ្លែឈើ+ទឹកក្រូច ៣កេះ,ទឹកត្រី ៣យួរ,ទឹកស៉ីអ៉ីវ ៣យួរ,ត្រីខ ៣យួរ,ភួយ ២,ខ្នើយ២និងសម្ភារៈសិក្សាសិស្ស០២ឈុតថែមទៀតផង។